Żeby to zmienić, przestań o tym marzyć

Marzenia są sensem życia, jednocześnie stając się mydlaną bańką. I kiedy na horyzoncie pojawia sie drobna szansa na realizację marzeń…bańka pęka, a Ty całą twarz masz w mydle.

Po co marzyć?

W marzeniu o czymś zawiera się fragment braku spełnienia. Nie miej marzeń, bo o czymkolwiek śnisz, wrzucasz to do kategorii fantazji. Miej cele. Listy do zrealizowania. Chwile do spełnienia. Miejsca do odwiedzenia. Niech „może kiedyś” zamieni się w konkretne daty.

Niech dziś będzie dniem, w którym odważysz się porzucić swoje hamulce. Niech to będzie dzień odwagi realizowania swoich pragnień, bo w tej walce do stracenia masz swoje życie. Czy marzenia istnieją po to, żeby odłożyć je na półkę i spoglądać na kurz zasłaniający Twoje możliwości?

Cóż, prawdopodobnie tak. Od dziś daj sobie spokój z fantazjami. Dorastamy z syndromem uwięzienia w wieży, czekając na księcia, który nigdy nie nadjeżdża. Dlaczego nigdy nie pomyślałeś o tym, żeby wyjść z wieży i złapać konia?

Nikt za Ciebie się nie zmieni, nikt nie wyczaruje lepszego życia, oszczędności na wakacje, czy lepszej pracy. Tylko Ty rozdajesz karty, więc nie obwinaj wszystkich o gorszą figurę, mniejsze zarobki, czy małe mieszkanie. Tu nie chodzi o porzucenie strefy komfortu, bo przecież nie jest Ci w tej sytuacji dobrze, tu chodzi o konkretne działania, które poprawiają Twoje życie. Po co marzyć o lepszej figurze, skoro możesz poczynić kroki, które ją zagwarantują? Czy jest sens fantazjować o przeprowadzeniu się do Hiszpanii, skoro istnieje taka możliwość?

Jak zamienić marzenie w cel i jak skutecznie działać?

Jeśli wiesz już, że marzenie pozostaje zawsze w sferze fantazji, może jednak chciałbyś zacząć mówić o swoich planach. Jeśli naprawdę Ci na czymś zależy, jesteś w stanie to osiągnąć. Może jutro, może za dziesięć lat- ale wszystko jest możliwe, jeśli masz tylko zdrowie i siłę psychiczną.

  1. Skoncentruj siły na jednym marzeniu. Co jest Twoim największym marzeniem, ale nie fantazją? Czy jest to dobra figura? Nowy samochód? Wybierz na dobry początek jedno takie marzenie i to na nim się skup. Zastanów się, co musisz zrobić, żeby je zrealizować, czy potrzebujesz pomocy z zewnątrz, jakie nakłady czasowe i finansowe musisz poświęcić na jego spełnienie. Sukces to w większości efekt dobrego planu. Nakreśl działania, które musisz wykonać.
  2. Bądź konsekwentny. Pogoda, gorszy dzień, czy natłok obowiązków nie powinny stanąć na drodze do realizacji planów. Jeśli nie umiesz być uczciwy wobec siebie, nie licz na powodzenie swojego celu. Bądź twardy i nie uginaj się- przecież zależy Ci na tym, prawda? Każda wygrana z pokusą odpuszczenia przybliży Cię do mety.
  3. Nie pytaj innych o opinię. Zazwyczaj inni podcinają nam skrzydła. Na pytanie „co myślisz o tym, żebym przeprowadził się do Meksyku” usłyszysz kilka pochlebnych zdań, ale założę się, że większość tylko uniesie brwi i zapyta się po co, dlaczego, skomentuje jak jest tam drogo, niebezpiecznie. Każdy z nas jest podatny na takie wpływy i po jakims czasie zrezygnuje z ważnej dla siebie decyzji, bo tak będzie bezpiecznej. Nie rób tego sobie. Jeśli postanowisz sobie coś co jest dla Ciebie ważne, do czego dążysz od zawsze, niech społeczeństwo nie przekreśla Twoich planów. Podziel się planami tylko z najbliższymi.
  4. Zadbaj o dobre otoczenie. To z jakimi ludźmi obcujesz, ma fundamentalne znaczenie dla motywacji i sukcesu. Nie może w nim zabraknąć osób, które Cię dopingują i wierzą w powodzenie działań. Może to być rodzina, tak jak sugerowałyśmy w poprzednim punkcie, może to być bliski przyjaciel. Inni ludzie są w stanie nam pomóc w najmniej oczekiwanym momencie, mogą podać rękę i przypomnieć dlaczego coś robimy. Nie otaczaj się ludźmi, którzy mają na Ciebie zły wpływ, którzy działają na Ciebie w szkodliwy sposób. Życie jest za krótkie na takie relacje.
  5. Zawsze wracaj na właściwy kurs. Jeśli przykładowo dążysz do atrakcyjnej sylwetki i zdarzy Ci się skusić na czekoladę, nie rzucaj swojego postanowienia marnując miesiąc pracy, „bo i tak wszystko poszło na marne”. Nic nie idzie na marne! Porażki powinny jeszcze bardziej umacniać Twoje poczucie, że tak być nie może. Że nie można kompulsywnie rzucać się na jedzenie w chwili słabości, że nie możesz robić tego i tego, jeśli oczekujesz określonych rezultatów. Pamiętaj o tym że złe chwile i porażki sa wpisane w dochodzenie do celu, tak samo jak i miłe chwile. Nie pytaj wtedy co dalej i czy warto, po prostu to rób i nie zatrzymuj się, nie ulegaj złudzeniu tego zdarzenia czy sytuacji, ktora Cie osłabiła. Więc jeśli kolejny raz zabłądzisz, znajdź jak najszybciej właściwą drogę i rób swoje.
  6. Odraczaj przyjemności, które oddalają Cię od celu. Osoby, które potrafią odroczyć przyjemność cechuje większy sukces w życiu osobistym. Po co obajdać się ciastkami, jeśli marzy Ci się lepsza figura i po co roztrwaniać oszczędności na sukienki, skoro planujesz kupić auto? Nie bądź krótkowzroczny i skup swoje zasoby na celach długoterminowych. Lepiej zjeść teraz jedną łyżeczkę pysznego makaronu czy za trzy miesiące cały talerz? Aby spełnić swój cel, musisz zmienić myślenie na bardziej strategiczne. Nie ma tu miejsca na zachcianki i polemikę. Albo jesteś w stanie poświęcić trochę, żeby dostać więcej, albo dostajesz mniej, ale wtedy nie narzekaj na obecny stan rzeczy.
  7. Bądź dla siebie dobry. Nie obwiniaj siebie. W życiu napotkasz wystarczającą liczbę ludzi, którzy będą chcieli Cię upokorzyć i sytuacji, przez które poczujesz się gorszy. Po co sobie dokładać autoagresji? Bądź dla siebie dobry, bo jeśli zlekceważysz swoje własne wsparcie, żadne inne nie będzie wystarczająco skuteczne. To Twój wewnętrzny głos ma największą siłę motywacyjną, w końcu to on popycha Cię do tego, żebyś dążył do celu. Znajdź czas na wartościowe rozpieszczanie siebie dobrą ksiażką, filmem, czy ciekawą wycieczką. Potraktuj odpoczynek jak doładowanie baterii przed podróżą.

Niezależnie od tego, czy pragniesz nowej pracy, lepszej figury, czy przeprowadzki za granicę- uważamy, że zmiana leży w strefie Twoich możliwości. Jedynym aspektem, na który nie masz wpływu, jest zdrowie. Reszta to nie przeciwności, ale wymówki, które uspokajają nasze sumienia.

To co, realizujesz cel?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *